Дейности

Неформално обучение
Неформалното обучение в „Център за услуги - ХЪБ 1 и мобилните ХЪБ 2 и ХЪБ 3“ е насочено към формиране и изграждане основно на родителски умения за отговорно и осъзнато родителство. То е личностно ориентирано и поставя акцент върху овладяването на основни социални умения и компетентности, необходими за успешното удовлетворяване на потребностите на семейството.
Неформалното обучение се осъществява чрез сформиране на групи за споделяне на опит, дискусионни клубове и информационни беседи. Чрез включването на потребителите в подобен род дейности им се дава възможност да получат адекватна и своевременна информация за различни проблеми, които ги вълнуват в процеса на отглеждане и възпитание на децата.
В срока на изпълнение на проекта ще се премине през обучение на теми: „Обща информация и особености на ранното детско развитие“, „Особености на процеса на адаптация на малкото дете към детската градина“, „Основни моменти в комуникацията между родители и деца“, „Същност на играта и стратегии за игрово взаимодействие с деца“ и др.
Опазването и укрепването на здравето на децата има огромна личностна и социална значимост. Едно от задълженията на медицинския специалист е провеждането на здравни беседи с родителите на децата целящи изграждане на лична и социална ценност, която сме длъжни да опазваме и развиваме.
Темите свързани със здравната култура са от изключително значение по отношение на превенцията, профилактиката, както и намаляването на риска от вредните фактори.
Медицинския специалист работи индивидуално и групово с родители на деца и бъдещи родители, за да се създадат реални условия за съвременна здравна култура и здравословен стил на живот.
Социални дейности и Мобилна работа
Работата на терен е приоритетно заложена като начин за предоставяне на услугите, тъй като благодарение на нея се осигурява достъпността на услугите. Те са отворени за всички без оглед на етнос, религия, отдалеченост от градския център и социален статус.
Чрез домашните посещения голяма част от предоставяните услуги в Центъра са изнесени възможно най-близко до децата и техните семейства, като се предоставят изключително в тяхната семейна среда. Използването на домашната обстановка, познатата семейна среда и любимите играчки на детето помагат на членовете на семейството да се чувстват комфортно и спокойно. Това обстоятелство неимоверно допринася за сформирането на доверителни отношения между специалистите и семейството.
Социалните работници осъществяват комуникацията с потребителите на услугата и семействата им. Изготвят специализирана оценка на потребностите и индивидуалния план за подкрепа съвместно с мултидисциплинарния екип. Организират и провеждат индивидуални и групови консултации.
Социалните медиатори подпомагат дейностите на социалните работници. Насочват потребителите за ползване на интегрирани междусекторни услуги в общността спрямо индивидуалните потребности. Участват в изработването на оценки и индивидуални планове на потребителите. Участват в провеждането на индивидуални и групови консултации, както и работа на терен.
Детето учи чрез играта, чрез дейностите от ежедневието и чрез взаимодействието с хората, които се грижат за него всеки ден. По този начин се надграждат силните страни на детето и се осигурява усвояването на умения, които са полезни за конкретното дете в неговото ежедневие.
Събтия за социално включване
Събитията, които се организират в „Център за услуги -ХЪБ 1 и мобилните ХЪБ 2 и ХЪБ 3“ са с разнообразна насоченост, като напълно се отчитат особеностите на интеркултурната среда, в която се предоставят услугите. Те са насочени към организиране на тържества за честване на национални и традиционни празници, посещение на музеи, кино, театър, циркове, библиотеки, еднодневни екскурзии. По този начин децата и техните родители се занимават с различни аспекти на социалния живот и активно включване в общността.
Декември е месеца с най- много очаквания за сбъднати мечти. С празнично настроение и много приятни емоции на 29.12.2022г. децата от Център за услуги Хъб 1 посрещнаха Дядо Коледа. Срещата премина вълнуващо, децата поздравиха добрият старец със стихчета и песни, а той ги зарадва с много подаръци.
Семейно консултиране и подкрепа
Семейното консултиране и подкрепа цели стимулирането на отговорното и осъзнато родителство. В него са включени услуги за социална подкрепа, психологическо подпомагане и здравни грижи. Дейността се предлага с цел социална интеграция на общностите, застрашени от социално изключване и маргинализация чрез изграждане на разнообразни социални умения - общуване, бюджетиране, търсене на работа и родителстване, улесняване на достъпа на уязвимите групи хора до различни услуги и институции, повишаване на мотивацията относно семейното планиране чрез предоставяне на информация относно репродуктивното здраве, рисковете от ранна
бременност, контрацептивни методи, полово предавани болести, здравно-осигурителни права и др.
При комуникацията, осъществявана със семействата, се използва семейно-ориентираният подход. При него се отчитат силните страни и нуждите на всички членове на семейството. Колкото по-информирани и ориентирани са те, толкова по-способни са да отговорят адекватно на нуждите и потребностите на детето. Родителите научават повече за развитието на своето дете, намалява се нивото на техния стрес и тревожност, чувстват се по-компетентни като родители.
Психологът извършва психологическо консултиране на родителите, относно активното им включване в социалния живот и подпомагането им при решаване на проблеми в семейната среда.
Образование
Образователните услуги в ранна детска възраст подпомагат изключително много ранното детско развитие и създават условия за равен старт в училище. Те включват образователни елементи, комбинирани с интерактивни методи и игри, състезания и други творчески и познавателни дейности /ролеви игри за различни ежедневни ситуации или известни приказки, образователни филми, креативни занимания и др. Поставя се акцент на изучаването на български език от деца, чийто майчин език е различен от българския, с цел по-лесно и бързо адаптиране в предучилищното и училищното образование. Осъществява се навременна корекция на говорни дефекти и неправилно звукопроизношения. Педагогическите специалисти планират, организират и провеждат процеса за осигуряване на качествено образование и грижи в ранна детска възраст. Обучават и възпитават децата в съответствие с държавните образователни стандарти. Създават условия за овладяване на книжовен български език от децата. Използват педагогически методи и похвати - интерактивни методи и игри, състезания, разнообразие от творчески и познавателни дейности.
Изготвят план за обща подкрепа на личностно развитие, съобразени с индивидуалните потребности на всяко дете. Извършват диагностика на напредъка на децата и степента на овладените компетентности. Педагозите включват децата и родителите в различни дискусионни клубове, фокусирани върху въпроси, които са важни за целевата група. Организират различни развлекателни, образователни и други форми на педагогическо взаимодействие за практическото запознаване с разнообразни аспекти на социалния живот и активното включване на общността.
В Хъб 1 се извършва индивидуална езикова и речева терапия на децата , езикова и речева диагностика на нарушенията и изготвяне на индивидуален план на всеки отделен случай, както и изготвяне на речева карта.
Извършва се работа с деца в група с логопедични нарушения, която включва групови двигателни и логоритмични упражнения за пространствена ориентация и пръстов гнозис. Групова артикулационна гимнастика, групова работа със звуков анализ и синтез, групова работа за сричков анализ и синтез. Правилно произношение на думи - предмети и действия. Развитие на речта чрез кратки разкази по картинки, изграждане и използване на прости изречения. Развитие на слуховото внимание чрез слушане на приказки и стихотворения.
Психологическата подкрепа в Центъра е насочена към формиране на хигиенни навици, навици за учене, подобряване на характеристиките на когнитивните процеси и емоционално състояние, изготвяне на индивидуални програми за работа.
В Центъра се работи и по метода Монтесори. Децата се обучават с помощта на дървени играчки, които стимулират въображението и творчеството, развиват паметта, концентрацията и вниманието. В основата на всяка игра по метода е развитието на психичните способности на детето от ранна детска възраст. Той се прилага за всички сетивни органи: зрение, слух и обща сетивност. Гамата от дървени играчки Монтесори е много богата - от общосетивни игри, игри за разпознаване на цветове, форми, животни и други предмети.